
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Reference Type | External, Internal |
| Settling Time | 4.5 µs |
| Number of D/A Converters | 8 |
| Differential Output | No |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Interface Type(Data Interface) | 2-Wire, I²C |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
Stock: 56
Distributors
pcbx
Unit Price$14.51640
Ext.Price$14.51640
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $14.51640 | $14.51640 |
| 10 | $11.63794 | $116.37940 |
| 25 | $10.88177 | $272.04425 |
| 50 | $10.17469 | $508.73450 |
